Organik

Organik Tarımın Dünyadaki Yeri

ekolojik dengelerin bozulması sonucu ortaya çıkmış ve oldukça gün geçtikçe popülerliği artmaktadır.

Organik tarım kısaca hiçbir yapay ilacın kullanılmadan yapılan çiftçiliktir. Organik tarım aslında 50-60 yıl öncesine geri dönüştür. Çünkü o yıllarda kimyasal gübre ve destekleyici ilaçlar olmadığı için üretilen ürünler tamamen organikti.

Günümüz dünyasında nüfusun hızla artması ve buna bağlı olarak tüketimlerin de hızlı artması sonucu üretim ve tüketimlerde seri üretimlere geçilmek zorunda kalınmıştır. Bunun sonucunda kullanılan çeşitli kimyasallar ürünleri yapısını bozmuş ve insan sağlığını tehlikeye sokmuştur.

organiktarim-organikürünler-organikciyizbiz (2)

Organik tarım tüm dünyada yıllardır süregelen tarımsal faaliyetleri bilinçsiz kullanılan tarımsal ilaçların kullanımı sonucu bozulan ekosistemi ve insan sağlığını düzeltmek ve korumak için ortaya tekrar çıkmıştır.

Organik tarım denilince sadece bitkisel üretim değil hayvansal üretimde organik yapılmaktadır. Ülkemizde her türlü bitkinin ve meyvenin üretimi organik yetiştirmeye elverişlidir. Hayvansal ürünlerde ise et, süt, yoğurt, bal, yumurta ülkemizde organik olarak üretilmektedir. Bu üretimlerde organik olması için elde edilen hayvanların doğal ortamlarda ve hiçbir takviye ürün kullanılmadan beslenmesi gerekmektedir.

organik-tarım-organikciyizbiz (17)

Organik tarıma ülkemizde ve tüm dünya devletlerinde üreticiye ciddi destekler sağlamakta ve üreticileri organik tarıma teşvik etmektedirler. Çünkü organik ürünler iç ve dış piyasada önemli yere sahiptir ve ülke ekonomilerine ciddi paya sahiptirler.

Organik tarımın kullanılmasına insanlar daha bilinçli hareket etmekte ve ona göre ihtiyaçlarını gidermektedirler. Çünkü günümüz insanları sağlığına çok dikkat etmektedirler. Organik tarım demek sağlıklı ürünler ve sağlıklı tüketim demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir